- Radial Shaft Seal
- 361.95 mm Shaft Diameter
- 400.354 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Construction | HDS2 |
| Shaft Dia. | 361.95 mm |
| Pressure | 15 psi |
| Housing Bore Dia. | 400.354 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Lip Material | Nitrile |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 5.924 LB |
| EAN or UPC | 85311124041 |

