- Radial Shaft Seal
- 355.6 mm Shaft Diameter
- 406.704 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS2 |
| Lip Style | Internal |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Pressure | 15 psi |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Molded Design |
| Shaft Dia. | 355.6 mm |
| Housing Bore Dia. | 406.704 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Weight | 4.636 LB |
| EAN or UPC | 85311123570 |

