- Radial Shaft Seal
- 355.6 mm Shaft Diameter
- 406.704 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS2 |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Pressure | 15 psi |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Housing Bore Dia. | 406.704 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Shaft Dia. | 355.6 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 4.636 LB |
| EAN or UPC | 85311123570 |

