- Radial Shaft Seal
- 330.2 mm Shaft Diameter
- 381 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS2 |
| Lip Material | Nitrile |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 330.2 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 381 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Pressure | 15 psi |
| Weight | 5.411 LB |
| EAN or UPC | 85311121033 |

