- Radial Shaft Seal
- 330.2 mm Shaft Diameter
- 381 mm Housing Bore Diameter
- 25.4 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Nitrile |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 381 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Pressure | 15 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Shaft Dia. | 330.2 mm |
| Construction | HDS2 |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 5.411 LB |
| EAN or UPC | 85311121033 |

