- Radial Shaft Seal
- 323.85 mm Shaft Diameter
- 368.604 mm Housing Bore Diameter
- 17.475 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Housing Bore Dia. | 368.604 mm |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Shaft Dia. | 323.85 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 15 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS2 |
| Weight | 2.676 LB |
| EAN or UPC | 85311120395 |

