- Radial Shaft Seal
- 323.85 mm Shaft Diameter
- 368.604 mm Housing Bore Diameter
- 17.475 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Seal Design | Molded Design |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Pressure | 15 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 323.85 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS2 |
| Housing Bore Dia. | 368.604 mm |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 2.676 LB |
| EAN or UPC | 85311120395 |

