- Radial Shaft Seal
- 317.5 mm Shaft Diameter
- 381 mm Housing Bore Diameter
- 20.65 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Non-Split |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Pressure | 10 psi |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Construction | HDS1 |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 381 mm |
| Shaft Dia. | 317.5 mm |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Style | Internal |
| Seal Design | Bonded Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 5.411 LB |
| EAN or UPC | 85311119931 |

