- Radial Shaft Seal
- 317.5 mm Shaft Diameter
- 381 mm Housing Bore Diameter
- 20.65 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Design | Bonded Design |
| Lip Type | Non-Split |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS1 |
| Pressure | 10 psi |
| Shaft Dia. | 317.5 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Housing Bore Dia. | 381 mm |
| Lip Style | Internal |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 5.411 LB |
| EAN or UPC | 85311119931 |

