- Radial Shaft Seal
- 295.275 mm Shaft Diameter
- 333.375 mm Housing Bore Diameter
- 17.475 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Style | Internal |
| Pressure | 10 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 295.275 mm |
| Seal Design | Assembled Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 333.375 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Weight | 4.849 LB |
| EAN or UPC | 85311172226 |

