- Radial Shaft Seal
- 295.275 mm Shaft Diameter
- 333.375 mm Housing Bore Diameter
- 17.475 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Housing Bore Dia. | 333.375 mm |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Style | Internal |
| Shaft Dia. | 295.275 mm |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Construction | HDS2 |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Assembled Design |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 4.849 LB |
| EAN or UPC | 85311172226 |

