- Radial Shaft Seal
- 273.05 mm Shaft Diameter
- 317.5 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Application | General Purpose |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Housing Bore Dia. | 317.5 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/4 Adjustable Lugs |
| Pressure | 10 psi |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Assembled Design |
| Construction | HDS3 |
| Shaft Dia. | 273.05 mm |
| Weight | 4.478 LB |
| EAN or UPC | 85311115186 |

