- Radial Shaft Seal
- 273.05 mm Shaft Diameter
- 317.5 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Shaft Dia. | 273.05 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Assembled Design |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/4 Adjustable Lugs |
| Construction | HDS3 |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Housing Bore Dia. | 317.5 mm |
| Weight | 4.478 LB |
| EAN or UPC | 85311115186 |

