- Radial Shaft Seal
- 254 mm Shaft Diameter
- 304.8 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS3 |
| Seal Design | Assembled Design |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Dia. | 254 mm |
| Housing Bore Dia. | 304.8 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Pressure | 10 psi |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/4 Adjustable Lugs |
| Weight | 4.327 LB |
| EAN or UPC | 85311113038 |

