- Radial Shaft Seal
- 254 mm Shaft Diameter
- 304.8 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Seal Design | Assembled Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Construction | HDS3 |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/4 Adjustable Lugs |
| Shaft Dia. | 254 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 304.8 mm |
| Pressure | 10 psi |
| Weight | 4.327 LB |
| EAN or UPC | 85311113038 |

