- Single Row Radial Bearing, 8 mm ID x 22 mm OD x 0.406" Wide, Double Sealed (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Normal Clearance (C0)
description
- The 30 metric series is available with one felt seal (suffix T), with one felt seal and one shield (suffix TD), and with two felt seals (suffix TT). The felt seal provides an effective barrier against the entrance of foreign matter and the escape of lubricant. It is a contact seal with the felt riding on the ground surface of the inner ring O.D. Because the felt washer absorbs some lubricant, these bearings can be operated at moderate speeds without excessive heating. These bearings are electric-motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 8 mm |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Enclosure | Double Sealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 261.925 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | Felt |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Oil | 16350 rpm |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Grease | 14010 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 0.406 in |
| Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Light Contact Seals |
| Origin | Single Row Radial |
| Static Load Rating [Max] | 305 lbf |
| icNumber | 7700524 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 22 mm |
| Outer Ring Width | 0.406 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 830 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 0.04 LB |
| EAN or UPC | 637400593438 |

