- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 1 1/4" Body
- 1 1/4 NPT Inlet
caution
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
- Ideal for use with filters and lubricators
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
| Stations | N/A |
| Coil Style | Junction Box |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - P-Pilot, 125 PSI |
| Overrides | Non-Locking Manual Override |
| Cv CYL to EXH | 26.9 |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Solenoid | Single |
| Spool Description | Normally Closed |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Cv IN to CYL | 23.3 |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 125 psi |
| Body Size | 1 1/4 in |
| Actuator Type | Solenoid |
| Installed Options | None |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Operation | Electric |
| Lights | No |
| Outlet Port | 1 1/2 in NPT |
| Return Type | Spring |
| Port Size | 1 1/4 |
| Voltage Rating | 120 VAC, 60 Hz, 115 VAC, 60 Hz |
| Cv Flow | 26.9 |
| Wiring Options | None |
| Series | N Series |
| Port Type | NPT |
| Weight | 12.5 LB |

