- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 1 1/4" Body
- 1 1/4 NPT Inlet
caution
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
- Ideal for use with filters and lubricators
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
| Valve Duty | Standard Duty |
| Return Type | Spring |
| Lights | No |
| Installed Options | None |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 125 psi |
| Port Size | 1 1/4 |
| Solenoid | Single |
| Cv IN to CYL | 23.3 |
| Operation | Electric |
| Cv Flow | 26.9 |
| Body Size | 1 1/4 in |
| Stations | N/A |
| Port Type | NPT |
| Outlet Port | 1 1/2 in NPT |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Spool Description | Normally Closed |
| Coil Style | Junction Box |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Actuator Type | Solenoid |
| Overrides | Non-Locking Manual Override |
| Series | N Series |
| Wiring Options | None |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Cv CYL to EXH | 26.9 |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - P-Pilot, 125 PSI |
| Voltage Rating | 120 VAC, 60 Hz, 115 VAC, 60 Hz |
| Weight | 12.5 LB |

