- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/8" Body
- 3/8 NPT Inlet
caution
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Cv CYL to EXH | 4.2 |
| Stations | N/A |
| Installed Options | None |
| Spool Description | Normally Closed |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Cv IN to CYL | 3.6 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Return Type | Spring |
| Solenoid | Single |
| Outlet Port | 1/2 in NPT |
| Port Size | 3/8 |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Port Type | NPT |
| Cv Flow | 4.2 |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Body Size | 3/8 in |
| Series | N Series |
| Overrides | Non-Locking Manual Override |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Wiring Options | None |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Coil Style | Junction Box w/ Light |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Operation | Electric |
| Lights | Yes |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Weight | 6.0 LB |

