- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/8" Body
- 3/8 NPT Inlet
caution
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Wiring Options | None |
| Cv Flow | 4.2 |
| Cv IN to CYL | 3.6 |
| Return Type | Spring |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Solenoid | Single |
| Stations | N/A |
| Outlet Port | 1/2 in NPT |
| Overrides | Non-Locking Manual Override |
| Series | N Series |
| Spool Description | Normally Closed |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Cv CYL to EXH | 4.2 |
| Installed Options | None |
| Port Size | 3/8 |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Coil Style | Junction Box w/ Light |
| Body Size | 3/8 in |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Port Type | NPT |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Actuator Type | Solenoid |
| Operation | Electric |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Lights | Yes |
| Weight | 6.0 LB |

