- N Series Standard Duty Electric Valve
- 2-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/4" Body
- 3/4 NPT Inlet
caution
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Operation | Electric |
| Coil Style | Junction Box |
| Wiring Options | None |
| Outlet Port | 1 in NPT |
| Valve Type | 2-Way, 2 Position |
| Body Size | 3/4 in |
| Lights | No |
| Port Type | NPT |
| Spool Description | Normally Closed |
| Series | N Series |
| Solenoid | Single |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Pilot Source | External Pilot Supply - L-Pilot, 140 PSI |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Cv Flow | 10.8 |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Operating Pressure Range | Vacuum to 140 psi |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Installed Options | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Return Type | Spring |
| Port Size | 3/4 |
| Stations | N/A |
| Weight | 6.0 LB |

