- N Series Standard Duty Electric Valve
- 2-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/4" Body
- 3/4 NPT Inlet
caution
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Installed Options | None |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Cv Flow | 10.8 |
| Wiring Options | None |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Solenoid | Single |
| Actuator Type | Solenoid |
| Stations | N/A |
| Port Type | NPT |
| Operation | Electric |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Operating Pressure Range | Vacuum to 140 psi |
| Valve Type | 2-Way, 2 Position |
| Coil Style | Junction Box |
| Spool Description | Normally Closed |
| Body Size | 3/4 in |
| Series | N Series |
| Port Size | 3/4 |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Lights | No |
| Return Type | Spring |
| Outlet Port | 1 in NPT |
| Pilot Source | External Pilot Supply - L-Pilot, 140 PSI |
| Weight | 6.0 LB |

