- N Series Standard Duty Electric Valve
- 2-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/4" Body
- 3/4 NPT Inlet
caution
- Ideal for use with filters and lubricators
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Return Type | Spring |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Body Size | 3/4 in |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Installed Options | None |
| Voltage Rating | 220 VAC, 50 Hz, 240 VAC, 60 Hz |
| Actuator Type | Solenoid |
| Port Size | 3/4 |
| Outlet Port | 1 in NPT |
| Port Type | NPT |
| Stations | N/A |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Operation | Electric |
| Wiring Options | None |
| Solenoid | Single |
| Lights | No |
| Cv Flow | 10.8 |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Coil Style | Solenoid |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Spool Description | Normally Closed |
| Series | N Series |
| Valve Type | 2-Way, 2 Position |
| Weight | 6.0 LB |

