- N Series Standard Duty Electric Valve
- 2-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/4" Body
- 3/4 NPT Inlet
caution
- Ideal for use with filters and lubricators
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Body Size | 3/4 in |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Voltage Rating | 220 VAC, 50 Hz, 240 VAC, 60 Hz |
| Operation | Electric |
| Series | N Series |
| Spool Description | Normally Closed |
| Stations | N/A |
| Solenoid | Single |
| Valve Type | 2-Way, 2 Position |
| Cv Flow | 10.8 |
| Lights | No |
| Installed Options | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Coil Style | Solenoid |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Outlet Port | 1 in NPT |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Wiring Options | None |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Return Type | Spring |
| Port Type | NPT |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Port Size | 3/4 |
| Weight | 6.0 LB |

