- N Series Standard Duty Electric Valve
- 2-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/8" Body
- 3/8 NPT Inlet
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Operation | Electric |
| Lights | No |
| Valve Type | 2-Way, 2 Position |
| Installed Options | None |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Outlet Port | 1/2 in NPT |
| Port Size | 3/8 |
| Port Type | NPT |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Stations | N/A |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Actuator Type | Solenoid |
| Return Type | Spring |
| Body Size | 3/8 in |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Cv Flow | 4.2 |
| Series | N Series |
| Solenoid | Single |
| Wiring Options | None |
| Spool Description | Normally Closed |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Coil Style | Junction Box |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Weight | 6.0 LB |

