- N Series Standard Duty Electric Valve
- 2-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/8" Body
- 3/8 NPT Inlet
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Outlet Port | 1/2 in NPT |
| Return Type | Spring |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Spool Description | Normally Closed |
| Cv Flow | 4.2 |
| Lights | No |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Port Size | 3/8 |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Installed Options | None |
| Valve Type | 2-Way, 2 Position |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Operation | Electric |
| Wiring Options | None |
| Solenoid | Single |
| Actuator Type | Solenoid |
| Body Size | 3/8 in |
| Port Type | NPT |
| Series | N Series |
| Stations | N/A |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Coil Style | Junction Box |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Weight | 6.0 LB |

