- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 85 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| Static Load Rating [Max] | 228000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 212000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| O.D. | 180 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 9.921 LB |
| EAN or UPC | 29176028649 |

