- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 212000 N |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 180 mm |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Static Load Rating [Max] | 228000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 85 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| Weight | 9.921 LB |
| EAN or UPC | 29176028649 |

