- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 189000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| O.D. | 160 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 75 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 179000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Weight | 7.609 LB |
| EAN or UPC | 29176037269 |

