- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 160 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 179000 N |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| I.D. | 75 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 189000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Weight | 7.609 LB |
| EAN or UPC | 29176037269 |

