- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 126000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| I.D. | 60 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 130 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 124000 N |
| Weight | 3.99 LB |
| EAN or UPC | 29176033971 |

