- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 130 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| I.D. | 60 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Precision Ground | Yes |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 124000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 126000 N |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Weight | 3.99 LB |
| EAN or UPC | 29176033971 |

