- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 137000 N |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 120 mm |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 143000 N |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 55 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 3.286 LB |
| EAN or UPC | 29176070686 |

