- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 29 mm |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 120 mm |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Static Load Rating [Max] | 143000 N |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Dynamic Load Rating | 137000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| I.D. | 55 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 3.286 LB |
| EAN or UPC | 29176070686 |

