- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| I.D. | 25 mm |
| Static Load Rating [Max] | 37500 N |
| Capacity | High Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Dynamic Load Rating | 41500 N |
| O.D. | 62 mm |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 0.528 LB |
| EAN or UPC | 29176070679 |

