- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 62 mm |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| I.D. | 25 mm |
| Dynamic Load Rating | 41500 N |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Capacity | High Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 37500 N |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 0.528 LB |
| EAN or UPC | 29176070679 |

