- Cylindrical Roller Bearing
- 20 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 20 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 17300 N |
| End Type | Open End |
| O.D. | 52 mm |
| Dynamic Load Rating | 21400 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 15000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Weight | 0.357 LB |
| EAN or UPC | 29176091148 |

