- Cylindrical Roller Bearing
- 20 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 21400 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 15000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 17300 N |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 52 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 20 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 0.357 LB |
| EAN or UPC | 29176091148 |

