- Cylindrical Roller Bearing
- 220 mm ID x 400 mm OD x 65 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 400 mm |
| Outer Ring Width | 65 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 220 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 1500 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 760000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 1800 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 1.08e+006 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Machined Brass |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Enclosure | Open |
| Weight | 85.261 LB |
| EAN or UPC | 29176033940 |

