- Cylindrical Roller Bearing
- 220 mm ID x 400 mm OD x 65 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Machined Brass |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 1500 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 1800 rpm |
| I.D. | 220 mm |
| End Type | Open End |
| O.D. | 400 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 760000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 1.08e+006 N |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 65 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Weight | 85.261 LB |
| EAN or UPC | 29176033940 |

