- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 40 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 131000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 121000 N |
| I.D. | 50 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 40 mm |
| O.D. | 110 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 3.968 LB |
| EAN or UPC | 29176068997 |

