- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 40 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 121000 N |
| O.D. | 110 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Outer Ring Width | 40 mm |
| Static Load Rating [Max] | 131000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 50 mm |
| Weight | 3.968 LB |
| EAN or UPC | 29176068997 |

