- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Dynamic Load Rating | 82500 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| I.D. | 40 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Static Load Rating [Max] | 88000 N |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 90 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 2.246 LB |
| EAN or UPC | 29176037283 |

