- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 40 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 88000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Dynamic Load Rating | 82500 N |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 90 mm |
| End Type | Open End |
| Weight | 2.246 LB |
| EAN or UPC | 29176037283 |

