- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 62 mm OD x 24 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 25 mm |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 62 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 41000 N |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 42500 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 0.776 LB |
| EAN or UPC | 29176033988 |

