- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 62 mm OD x 24 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 42500 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 41000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 62 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| I.D. | 25 mm |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Weight | 0.776 LB |
| EAN or UPC | 29176033988 |

