- Cylindrical Roller Bearing
- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 183000 N |
| I.D. | 95 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Dynamic Load Rating | 158000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| O.D. | 170 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 6.063 LB |
| EAN or UPC | 29176070167 |

