- Cylindrical Roller Bearing
- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Static Load Rating [Max] | 183000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| O.D. | 170 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 95 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 158000 N |
| Weight | 6.063 LB |
| EAN or UPC | 29176070167 |

