- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| I.D. | 80 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 106000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 122000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 140 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Weight | 3.507 LB |
| EAN or UPC | 29176078064 |

