- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Removable Inner Ring - Two Piece
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Two Piece |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 106000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 140 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 122000 N |
| I.D. | 80 mm |
| End Type | Open End |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 3.507 LB |
| EAN or UPC | 29176078064 |

